recykling
Ekologia

Być less waste #03 – ekologiczne worki na śmieci

Chcę dzisiaj poruszyć temat worków na odpady i przyjrzeć się temu, jakie ekologiczne worki na śmieci mamy do wyboru.

Zacznę od krótkiej dygresji o tym jak niski jest poziom świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie. Młodsze pokolenia są już trochę wyedukowane, ale ludzie nieco starsi? Niestety uważają w dużej części ekologię za dyrdymały i niepotrzebne zawracanie głowy. Byłam ostatnio świadkiem takiej ignorancji koło domu.

Miejsce akcji – blok, a pod nim stojące obok siebie kontenery na plastik i papier. Niebieskie na szkło, żółte na tworzywa sztuczne, raczej trudno jest ze sobą pomylić. Podchodzi kobieta, na oko lat 50 z pieskiem i wyciąga styropianową tackę, owiniętą folią. Gdzie wrzuca? Do pojemnika na papier. Nieważne, że dosłownie półtora metra dalej stał kontener na tworzywa. No i pomijając fakt, że styropian wyrzuca się ze zmieszanymi odpadami, bo wiele osób o tym nie wie. Te dwa kroki więcej to było po prostu za dużo dla owej pani…

A w czym możemy wynieść nasze odpady, żeby trafiły do kontenerów?

W dowolnym sklepie lub markecie na dziale sprzątania znajdziemy plastikowe worki od różnych producentów. Do wyboru do koloru i różne pojemności. A czy wśród nich znajdą się opcje ekologiczne? Z pewnością są takie dwie.

Pierwsza to worki plastikowe, które wyprodukowane są w ponad 90% z tworzywa pozyskanego z recyklingu. Można je kupić w podobnej cenie co zwykłe i są łatwo dostępne. Użycie polietylenu pochodzącego z recyklingu znacznie ogranicza emisję gazów cieplarnianych przy ich produkcji. Używamy tego typu worków w domu do odpadów z tworzywa sztucznego.

Druga opcja to worki biodegradowalne. Wytwarza się je albo z plastiku albo z surowca pochodzenia roślinnego (np. skrobii ziemniaczanej). Te drugie są również kompostowalne. Do takich worków z tworzywa dodaje się substancje, które znacznie skracają jego trwałość tak, aby rozłożył się w kilka-kilkanaście miesięcy. Problemem jednak jest, że one tak naprawdę ulegają degradacji (ale nie biodegradacji). Co to oznacza? Że rozpadają się w plastikowy pył, który jest w stanie przenikać do gleby i wody przyczyniając się do skażenia środowiska. Jest to więc niestety rozwiązanie pozornie ekologiczne. Inaczej sprawa ma się z workami produkowanymi z naturalnych surowców, z biopolimerów. Te faktycznie ulegają całkowitemu rozkładowi bez szkodliwych substancji pochodnych. Idealnie jednak byłoby wyrzucać je do kompostownika, bo to odpowiednia temperatura (powyżej 70stopni), bakterie i wilgotność powodują ich rozpad. A takich pojemników na odpady bio oraz kompostowników po prostu brakuje. Na naszym osiedlu w ogóle brak jest tego typu kontenerów i odpadki bio muszą trafiać do zmieszanych. Wadą worków biodegradowalnych może być mniejsza odporność na rozerwanie niż tradycyjnych worków foliowych.

Trudniej dostępne są papierowe torby na śmieci, bo dostępne są praktycznie tylko do zamówienia w sklepach wysyłkowych. W internecie pełno jest też tutoriali pokazujących jak wykonać sobie tego typu worki samemu, mając do dyspozycji stare gazety. Przykładowe filmy można wyszukać używając frazy „paper garbage bag” albo „newspaper dustbin”. My gazet nie kupujemy, więc do tej pory nie próbowałam sama robić takich papierowych worków. Z pewnością byłby fajne do odpadów typu papier, karton bo nie trzeba byłoby opróżniać worka nad kontenerem, tak jak robimy obecnie.

Jak widać, sprawa jest tylko pozornie prosta i nie wszystko co zielone to eko :/ Producenci nadużywają naszego zaufania i można się naciąć, tak jak z biodegradowalnymi workami z polietylenu. Warto czytać z czego te ekologiczne worki na śmieci są faktycznie wykonane, doczytać informacje na stronie producenta albo sprawdzać jakie mają certyfikaty. Dzisiaj można szybko wyszukać w internecie, nawet będąc w sklepie, nazwę certyfikatu i zobaczyć, co on tak naprawdę oznacza. Jak już człowiek raz wybierze, to potem przynajmniej wiadomo co kupować, a czego nie.


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.