papier
Ekologia

Co powinno trafić do kosza z papierem?

Co powinno się wyrzucać do kosza z papierem? Noooo… papier?? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka prosta.

Co wyrzuca się do niebieskich pojemników?

  • kartki papieru biurowego, zeszyty
  • gazety, książki w miękkich okładkach (albo po wyrwaniu twardej okładki), ulotki
  • tekturę
  • papier do pakowania
  • worki papierowe (bez rączek sznurkowych czy plastikowych)

Papier papierowi nie równy i niestety nie wszystko nadaje się do ponownego użycia. Jakie najczęstsze problemy, wykluczające go z recyklingu?

Zabrudzenie, zatłuszczenie

Karton po pizzy czy opakowanie po pączkach nie nadaje się niestety do wyrzucenia do niebieskiego kosza, chyba że oderwiemy tylko czyste fragmenty. Zatłuszczenie i mocne zabrudzenie dyskwalifikuje papier z recyklingu. Dlatego też nie wyrzucamy tam zużytych ręczników kuchennych, chusteczek higienicznych które często są brudne i mokre. Wilgoć powoduje butwienie papieru i jego szybszy rozkład

Papier zamalowany farbami lub kredkami

Jeżeli użyta była farba akrylowa lub plakatowa to też wyrzucamy do śmieci zmieszanych. Podobnie rysunki wykonane kredkami świecowymi czy pastelowymi. Obrazki z naklejkami też już do niebieskiego kosza się nie nadają.

Paragony

Paragony to papier termiczny i przetwórnie nie poddają go recyklingowi. Wyrzucamy zatem do odpadów zmieszanych.

Połączenie z innym materiałem (kartony, powlekany papier)

Dotyczy to wszelakich kartoników spożywczych, np. po pomidorach, soczkach, kartony na mleko (opakowania Tetra-pak) ponieważ w środku powlekane są tworzywem sztucznym. To sprawia, że powinny trafić do żółtych pojemników. Foldery reklamowe mogą być foliowane lub lakierowane w celu umocnienia i zapobiegania zabrudzeniu i wówczas nie nadają się już do odzysku.

Tapety, kalki

Tutaj też mamy do czynienia z pokryciem papieru innym substancjami, które utrudniają jego odzyskanie, szczególnie różnego rodzaju kleje

Sama miałam problem z wyrzucaniem tetrapaków, bo w Norwegii gdzie wcześniej mieszkałam można było je segregować jako papier. W Polsce się je wyrzuca jako plastik i chwilę zajęło zanim się zorientowałam. Skąd ta różnica? Z możliwości przetwórstwa, bo tylko niektóre zakłady zajmują się odzyskiwaniem papieru z takich kartonów. W Polsce podobno istnieje kilka takich zakładów, ale to kropla w morzu potrzeb.

Macie problem z tym co wyrzucać do kosza z papierem? Ćwiczenie czyni mistrza, ale uważam że prawidłowa segregacja to nadal dość trudne zadanie.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.