Pierogi
Alergia,  Blog

Przecież czytałam etykietę…

Kilka dni temu zauważyłam lekką wysypkę na plecach i klatce piersiowej młodszego synka. Przez ostatnie miesiące jego skóra była w dobrym stanie i nie było widać żadnej manifestacji jego alergii. Podejrzenie z automatu padło na ostatnio wprowadzane produkty i już w myślach szukałam winowajcy. Przypadkiem rzuciłam okiem na etykietę opakowania pierogów serwowanych wczoraj na obiad, a tam…. niespodzianka.

W składzie były JAJA! Duża litera to nie przypadek, bo tak właśnie z nakazu prawa wyróżniane są alergeny w produktach spożywczych. Duże albo wytłuszczone litery mają krzyczeć z etykiety i zapobiegać pomyłkom. Jak to się stało, że tego nie zauważyłam? Przecież czytam skład każdego jednego produktu, który wkładam do zakupowego koszyka.

W domu nadal unikamy sporej części produktów, w tym mleka, jajek, ryb i orzechów. Nie kupuję niczego do jedzenia, czego składu nie mogę przeczytać lub o niego zapytać. Mimo to zdarzyło mi się kilka razy pomylić i kupić coś niedozwolonego. Raz była to gorzka czekolada, którą chciałam użyć do przepisu na jakiś deser. Tym razem padło na pierogi, co do których byłam przekonana że są w porządku, bo przecież czytałam co zawierają.

Może to zmęczenie? A może chęć zjedzenia czegoś konkretnego przyćmiła mi wzrok podczas skanowania wzrokiem etykiety? Wielu produktów nie muszę nawet brać do ręki, bo wiadome jest że zawierają jakiś niedozwolony nam alergen. Znalezienie przykładowo takich zwykłych ciastek bez mleka i jajek graniczy prawie z cudem. Za to w pierogach jaja są albo nie, trzeba to sobie samemu sprawdzić.

Cała ta wpadka skończyła się na szczęście tylko wysypką. Testy robione w marcu pokazały u małego silną alergię na białko jaja i obawiam się jak zareagowałby on na zjedzenie ich bezpośrednio. Obyśmy nie musieli się o tym przekonać zanim to uczulenie mu minie.

Po tej przygodzie będę jeszcze bardziej ostrożna, to pewne. Pomyłka jest rzeczą ludzką, ale u alergików niestety ma przykre konsekwencje.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.