Ekologia

#dwaR – czwarty tydzień wyzwania

Czwarty tydzień mojego wyzwania w duchu less waste minął. Nie było mi łatwo wytypować, co przestawię w dzisiejszym artykule. W tym tygodniu porządków skupiłam się głównie na kuchni i przeglądaniu jej zawartości. Nie dałam rady jeszcze ogarnąć całości, ponieważ biorę się za to stopniowo, według kategorii. Kuchnia to multum różnych przedmiotów i taka dogłębna analiza co zostawić, a czego się pozbyć sprawia mi dużo trudności. Największą barierą jest rozumowanie „tego nie używałam od dawna, ale może się przydać”. Powoli jednak posuwam się w ogarnianiu do przodu.

Co udało się przerobić, naprawić lub pozbyć w sposób świadomy, a nie po prostu „ciepnąć” do kosza?

Blender

Od kilku lat leżał w kącie szafki, bo na co dzień używam inny model lub robota kuchennego. Proponowałam oddanie go członkom rodziny, ale jakoś nikt nie był zainteresowany (miał albo nie potrzebował). Czekał więc tak zapomniany, aż do teraz. Skoro nikt nie chce darmo to wystawiłam go na sprzedaż. Szybciutko, bo już po jednym dniu, znalazł nowego właściciela. No i dobrze, niech służy dalej zamiast się u mnie kurzyć i starzeć.

Blender. Czwarty tydzień wyzwania #dwaR

Pudełka po sztućcach

Aby sprawnie organizować swoją przestrzeń przydają się różne pojemniki do szuflad. Nie mam takich zbyt wiele, ot kilka sztuk materiałowych ikeowych organizerów. Nie wiem jeszcze ile i czego potrzebuję, więc hamuję się przed zakupami. Przy okazji porządków wyjęłam kilka rzeczy otrzymanych w prezencie z pudełek, m.in. sztuće. Górne części pudełka miały nadruki, nie była więc zbyt estetyczne. Nic natomiast nie brakuje prostym i płytkim częściom dolnym pudełek i te postanowiłam wykorzystać. Jeden posłużył za organizer na nasze herbaty. Drugi, większy trafił do szuflady i przechowuje teraz drobne kuchenne akcesoria.

Pudełko na herbatę. Czwarty tydzień wyzwania #dwaR
Pudełko na akcesoria kuchenne. Czwarty tydzień wyzwania #dwaR

Kartony

Staramy się zachowywać część kartonów, które przybywają do domu. Niektóre służą nam do przechowywania przedmiotów oraz ubranek w schowku i nie zależy nam na ich estetyce. Teraz postanowiłam upiększyć jakoś kilka sztuk, żeby mogły też posłużyć za pojemnik i dekorację do domu. Obecnie próbuję upraktycznić swoją szafę ubraniową z półkami i testuję, czy kartony nadadzą się na szuflady. Swoje zdanie na temat przerabiania śmieci opisywałam już wcześniej. Z tego też względu, aby nie mieszać niepotrzebnie materiałów, oklejam kartony jedynie papierem ozdobnym. Szuflady zapowiadają się dobrze, ale jak będzie w praktyce – zobaczymy.

Karton przerabiany na szufladę. Czwarty tydzień wyzwania #dwaR

Przyszły tydzień to ciąg dalszy ogarniania kuchni i mam nadzieję, zacząć też inne pomieszczenie. Ogrom pracy mnie lekko onieśmiela, ale kawałek po kawałeczku i wszystko się da zrobić.

Zapraszam na kolejny wpis o postępach w wyzwaniu w kolejny poniedziałek 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.