pokój z dekoracjami i przedmiotami
Ekologia

Rozpoczynam wyzwanie #dwaR

W ostatnim wpisie obiecałam, że w niedzielę zapowiem wyzwanie, jakiego chcę się podjąć. Ma ono w sobie łączyć ogarnięcie i odgracenie mieszkania wraz z filozofią zero/less – waste.

Na hasło przewodnie wybrałam nazwę #dwaR. Dlaczego? Ma ona odzwierciedlać dwie z pięciu „r” zasad zero-waste (wspominałam o nich tu), mianowicie reduce i reuse (+repair). Na czym będzie to polegać?

Wyzwanie potrwa najbliższe 10 tygodni , a jego podsumowanie zrobię 1 września. W tym czasie będę wyrzucać, oddawać, sprzedawać, naprawiać przerabiać 3 rzeczy tygodniowo. Taka liczba wydaje mi się całkiem optymalna, bo codzienne wyrzucanie i przerabianie byłoby kłopotliwe, a raz na tydzień zbyt mało intensywne. Nie określam, czy musi to być pojedynczy przedmiot czy też cała grupa. Może to być przykładowo jedna para skarpetek jak i kilka naraz.

Po co w ogóle zaczynam te wyzwanie? Uważam, że pomoże to nie tylko zrobić większy porządek, ale także będzie krokiem do bycia bardziej świadomym klientem. Nie raz zdarzało mi się, że kupowałam drugi raz to samo, bo nie wiedziałam co w domu już mam. Dotyczyło to szczególnie takich drobnic jak kleje, taśmy, czy zeszyty. Chciałabym też postawić na większy minimalizm zakupowy. Może się okazać, że nie potrzebuję niektórych rzeczy kupować, bo wystarczy że przerobię to co już posiadam? Chętnie się o tym przekonam. Mniej rzeczy w domu = mniej śmieci.

Myślę że wakacje to niezły czas na porządki. W końcu to okres urlopów, odpoczynku, kiedy życie nieco zwalnia. W każdą niedzielę napiszę post podsumowujący to, co zrobiłam w danym tygodniu.

Zapraszam Was do wzięcia w tym udziału razem ze mną 🙂 Możecie napisać w komentarzach, co zrobiliście. A jeśli ktoś ma swój blog, to może podobnie jak ja opisywać swoje postępy w specjalnych wpisach.

A zatem czas zacząć wyzwanie #dwaR 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.