green grass field under cumulonimbus clouds
Blog

Astma na horyzoncie?

Nieco ponad rok temu pisałam tu na blogu o częstym w alergii pokarmowej zjawisku jakim jest „marsz alergiczny” (dokładniej w tym wpisie). Alergie pokarmowe są często pierwszym ogniwem łańcucha zdarzeń, gdzie jedna jeden rodzaj uczulenia przechodzi w drugi. Często kolejność manifestujących się objawów jest taka: układ pokarmowy-> skóra -> układ oddechowy.

Moje młodsze dziecię zaczęło wyrastać z uczuleń pokarmowych. Od wielu miesięcy mogliśmy włączyć do diety mleko, przetestowaliśmy także jaja i przypadkiem naszą największą obawę, czyli orzeszki ziemne. Chłopak w wieku 3 lat toleruje już wszystko, co wcześniej go uczulało.

Dzięki temu praktycznie nie ma już potrzeby stosowania diety eliminacyjnej. Komponowanie posiłków jest łatwiejsze, chociaż nie bez znaczenia są też przyzwyczajenie. Jeśli synek nie dostawał do jedzenia jaj czy mleka, to teraz nie jest przekonany do ich smaku i często odmawia. Niektóre produkty weszły do codziennego jadłospisu, a inne jak np. jajka przechodzą tylko w formie ukrytej jak ciasto czy naleśnik.

W lutym robiliśmy testy skórne i wyniki pokazały reakcję na alergeny wziewne, w tym roztocza i sierść kota. W ciągu ostatniego roku zauważyliśmy niestety, że pojawił się problem nawracającego zapalenia oskrzeli. Niemal każde przeziębienie kończy się świstami w oskrzelach, a czasem też dusznościami.

Alergolog podczas ostatniej wizyty nie miał wątpliwości, że to się przeradza w dziecięcą astmę.

Póki co włączone są nowe leki i codzienne inhalacje. Liczymy na to, że unikniemy dzięki temu tych zaostrzeń w trakcie infekcji. A przecież teraz sezon na przeziębienia trwa, nie mówiąc już o tej całej pandemii.

Co zamierzamy dalej?

Leki, lekami, ale warto byłoby wspomóc też jelita, tak by wzmocnić w ten sposób układ odpornościowy.

Poszukamy więc dodatkowo probiotyków, które mają udowodniony korzystny wpływ na leczenia astmy.

Jeśli znajdę jakieś ciekawe preparaty, chętnie się nimi tutaj na blogu podzielę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.